GÖKTÜRK KILICI
SEPETİM

Damascus - Şam Çeliği

Damascus-Şam Çeliği Hakkında (Dımışki ?)


Damascus çeliği, hareli kaynaklanmış  döverek üretilmiş açıkça görülebilen yüzey desenli bir çeliktir ki Damascus çelikleri iki çeliğin ocak kaynağı ile kaynatılarak katlanıp dövülmesiyle elde edilir. Elde edilen şerit katlanır ve bir kez daha dövme yapılır. Bu işlem bir cok kez tekrar edilir.

Bıçaktaki tabakaların sayısı, basit bir N=Ax2n formülü ile hesaplanır; Burada A başlangıç şeritteki elemanların sayısı ve n kıvrılmalarının sayısıdır. Bu katmanların sayıyı arttıkça, ilk başları çeliğin mukavemetinin çok arttırdığına ancak daha sonra homojenizasyon nedeniyle azalmaya başladığına inanılmaktadır.

Damascus çeliğinin üzerindeki şekillere hare adı verilir bu hareler üretim yöntemlerine ve kat sayılarına göre farklılık arz eder.

Avrupalılar bu çelikle ilk defa Şam’da karşı karşıya geldikleri için bu çeliğe Şam’ın İngilizce karşılığı olan Damascus ismini vermişlerdir. Türkler ise bu çeliğe Şam ile ilgili olan anlamını taşıyan dımışki ismini vermişlerdir

Özel Üretim Gerçek Damascus Kukry Pala1. Sınıf Kolleksiyon Ürünüdür.Kabze: Stabilize MazelTam Boyu: 34.5 cmÇelik Et Kalınlığı: 4 mmÇelik Türü: DamascusDeri Kılıf Hediyelidir.Avcıların En Özel Tercihi...%100 Müşteri Memnuniyetigokturkkilici.com Güvencesiyle.....
0,00TL
Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)