GÖKTÜRK KILICI
SEPETİM

Hz. Davut Kılıcı -Yay Çeliği Dövme Kılıç

Hz. Davut Kılıcı -Yay Çeliği Dövme Kılıç
0,00TL
  • Ürün Kodu:: HZ. DAVUT KILICI- OYK MÖ1000
Hz.Dâvud'un Gizemli Kılıcı Hakkında.

Topkapı Sarayı Mukaddes Emanetler Dairesi'nde muhafaza edilen bu kılıcın Hz. Dâvud'un bizzat kendi eliyle yaptığı kılıç olduğunu nice peygamberlerin, hükümdarların elinden geçtiğini biliyor muydunuz? İlginç olan ise bu kılıcın kıyamet yaklaştığında bir kez daha kullanılacak olması...

Hz.Dâvud'un kılıcını kim kullanacak?Hz. Davud'un sır dolu kılıcı Topkapı Sarayı'ndaki Hırka-i Saadet  dairesindedir. Üzerinde çok sayıda hiyeroglif yazı bulunan kılıcın … |  Kılıç, Eğitim tarihi, Kahire

Mukaddes Emânetler Dâiresi'ni gezerken Hz. Dâvud'un Kılıcı'nın ilginç husûsiyetleri olduğundan söz edersek, Kutsal Emânetler Dâiresi'ndeki Destîmâl Odası'nda bulunan Hz. Dâvud'un Kılıcı'nın hemen yanındaki bakır kitâbede de bu kılıcın serüvenleri yazılıdır. Aslında her biri için ayrı bir kitap yazabilecek kadar hikâyeleri olan Kutsal Emânetler'in en enteresan olanı da Hz. Dâvud'un Kılıcıdır. Eğer bu kılıcın Hz. Dâvud tarafından bizzat kendi eliyle yaptığı kılıç olduğunu, bununla zâlim Câlut'un kafasını kestiğini ve nice peygamberlerin, hükümdarların elinden geçtiğini, nihâyet âhir zaman mehdîsinin de bu kılıcı alıp düşmanlarına gâlip geleceğini duymadıysanız, bütün bunları anlatan ve kılıcın hemen yanında duran kitâbesinden haberdâr değilsiniz demektir. 

KILICIN ÜZERİNDEKİ PEYGAMBER İSİMLERİ

Mâlûmunuz, her peygamberin bir mesleği vardır. Peygamber Efendimiz tüccar olduğu gibi, Hz. İsa marangoz, Hz. Yusuf saatçi, Hz. İdris terziydi. Hz. Dâvud da, demirciydi ve kılıcını da bizzat kendi eliyle yapmıştı. Peygamberler içerisinde sesi en güzel olan da Hz. Dâvud idi. Bu yüzden sesi güzel olanlara “Dâvûdî sesli” tâbirini kullanırız. Şu an Destîmâl Odası'nda bulunan bu kılıç, 101 cm uzunluğunda, deri kabzalı, gümüş başlıklı ve 3 kilo ağırlığında. (3 kg konusu muaalak- Başka kaynaklarda 1,145 gr olduğu kaydedirmiş)) Kılıcın üzerindeki resim çok ilginç. Balçağa yakın kısmında, bir elinde kılıç, diğer elinde kesik bir başı saçlarından tutmuş bir insan resmi. Kılıcın üzerindeki okunabilen, henüz silinmemiş yazılarda Hz. Dâvud, Hz. Süleyman, Hz. Musa, Hz. Yûşâ, Hz. Zekeriyyâ, Hz. Yahyâ, Hz. İsa ve Hz. Muhammed Mustafâ'nın isimleri mevcut. Kabzası ve kını deriyle kaplı kılıcın yanında bulunan bakır levhâda bu kılıcın esrârengiz hikâyeleri anlatılıyor.
Hz. Davud'un Kılıcı ve Kitabesi'nin Sırrı
ESRARENGİZ RESİMLER

Arapça ve Nebâtîce yazılmış kitâbenin ilginçliği daha en başından başlıyor. Levhânın baş kısmında, kılıçtaki resmin aynısı çizili. Yâni Hz. Dâvud'un dönemin zâlim kralı Câlût'un başını kestiğini gösteren resim. Yavuz Sultan Selim tarafından, kılıçla birlikte Mısır'daki Memlûk Halîfesi'nden alınıp İstanbul'a getirilen bu bakır levhâda, hicrî 880 yılında yazılmış olduğu da belirtiliyor. Nebâtîce yazıların bulunduğu yüzü 28 satırdan oluşuyor. Baş kısmında sağ elinde kılıcı, sol elinde zâlim Câlût'un kesik başıyla, Hz. Dâvud resmedilmiş. Levhânın diğer yüzünde ise 32 satırdan oluşan Arapça yazılar var. Levhânın bu yüzünün en altında da bir gemi resmi mevcut. Yâni kitâbe, Hz. Dâvud'u temsîl eden resimle başlayıp, bir gemi resmiyle son buluyor. Kılıcının sırrının gemide gizli olduğu anlaşılıyor. Sırlarla dolu yazı, resimle başlayıp resimle bitiyor ve bu 2 resmin üzerindeki harfler işâretler ve şifrelerin her biri bir sırra işâret ediyor.

MUKADDES EMANETLER - TDV İslâm Ansiklopedisi

ÖZEL ÜRETİMDİR. 15-20 GÜN ARASI ÜRETİM SÜRECİ VARDIR.

İSTEYENE 3KG-İSTEYENE 1,145 GR OLARAK DÖVME KILIÇ OLARAK ÖZEL OLARAK YAPILIR.


Yorum Yap
Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi